čtvrtek 1. února 2018

Zapomenuté filmové perly - Disclosure 1994 (Skandální odhalení)

Tom Sanders (Michael Douglas) bydlí ve velkém domě kousek za Seattlem, má 2 děti a milující ženu. Pracuje už 10 let v Hitech firmě Digicom, kterou vlastní Bob Garvin (Donald Sutherland). Tom je vedoucí vývojového oddělení a má na starosti nový produkt, který je důležitý pro úspěšné spojení s jinou korporací. V pondělí mají v Digicomu ohlásit nového více prezidenta společnosti a tento post by měl téměř jistě připadnout Tomovi. Překvapivě se ale ten den v kancelářích objevuje Tomova bývalá přítelkyně, krásná a sebevědomá Meredith Johnson (Demi Moore). Právě jí pak šéf společnosti jmenuje novým VP a Tom i ostatní členové jeho oddělení neskrývají překvapení a zklamání. Meredith se ale okamžitě pouští do práce. Ve svém prvním projevu je velmi energická a i díky svému šarmu a kráse si rychle získává sympatie kolegů. Ještě ten den nabízí Tomovi večerní schůzku v její nové kanceláři, aby probrali vývoj nového softwaru Arcamax (pokud si dobře pamatuji), kterému Tom šéfuje. Tom nezastírá na jednu stranu své zklamání, ale na druhou stranu je "na ni" zvědavý a nechce s Meredith bojovat.


Toto je začátek drama / thrilleru Skandální odhalení (v originále Disclosure), který natočil v roce 1994 Barry Levinson. V té době byl Michael Douglas hvězda první velikosti a po Základním instinktu byl hodně v kurzu. Odhalení si z Instinktu bere inspiraci a zřejmě i jeho úspěch byl jedním z impulsů zfilmovat knihu Michaela Crichtona, která je předlohou filmu. Meredith Johnson pak ztvárnila mladá Demi Moore, která za sebou měla velký úspěch s romantikou Duch (The Ghost 1990) a na začátku devatesátých let patřila již do první herecké ligy. Demi byla v té době ve svých "nejlepších letech" a její opravdu nepřehlédnutelná krása je základním stavebním kamenem celého filmu.

Snímek se ve své době dočkal poměrně velkého ohlasu, protože zpracoval téma znásilnění obráceně, tedy událost, kdy žena nutí k sexu muže, který nesouhlasí (ano, původní schůzka se trochu zvrtla). Všímá si, že na znásilnění je zásadní faktor moci (žena vedoucí nutí k sexu svého podřízeného). Tvůrci rozehrávají mnoho otázek jak řešit takovou událost z pohledu muže, otce od rodiny, ale i zaměstnance, zásadně důležitého pro velkou korporaci. Tom to nemá vůbec jednoduché. Jednak má sám máslo na hlavě, Meredith označí za násilníka jeho a sama oznámí znásilnění. Jak se má zachovat? Jak má přesvědčit svoji ženu, že ji nepodvedl. Jak si může udržet svoji pozici? Jak může dále s Meredith spolupracovat? Znamená ne opravdu ne? Jak mu kolegové uvěří, že nic nebylo když všichni vidí, že nová šéfová je na stupnici od 1 do 10 tak 12ka? Příběh poté graduje více k dramatu uvnitř samotné společnosti Digicom a lehce linku sexuálního obtěžování opustí, aby se více věnoval intrikám ve vedení společnosti. To jediné je škoda, protože základní téma je z mého pohledu o dost zajímavější.Douglas je v hlavní roli skvělý a tyto role mu vždy seděli, ale film stojí a padá na výkonu Demi Moore. Její příchod na scénu je brilantní a ukradne pro sebe i zásadní tči scény snímku. Samozřejmě tou nejdůležitější je zmíněná schůzka Toma a Meredith, která se zvrtne v "sex", kdy Demi svádí Douglase. Jestli si Skandální odhalení někdo pamatuje, tak je to kvůli téhle scéně, která je dlouhá a opravdu skvěle natočená a skvěle zahraná. Vzhledem k tomu, že od této scény se pak vše odvíjí, je pro film její úroveň zásadní. Demi Moore je v ní naprosto přesvědčivá a uvěřitelná. Další dokonale zahranou scénou je setkání obou stran u mimosoudního vyrovnání (mediace), která opět patří Demi a jejímu popisu znásilnění. V naprostém finále pak čeká scéna ve firmě, kterou bych prozradil vyústění snímku, ale opět tato scéna stojí a padá na Demi (a v tomto případě také na skvělém Douglasovi).

Není to extra slavný snímek. Na imdb.com má hodnocení 6/10, na České filmové databázi pak 64%. A pro mě je to překvapení. Možná až moc si půjčuje ze Základního instinktu a možná přišel příliš brzy po něm (pouhé 2 roky). Má ale skvěle obsazené herce, zajímavý nápad sexuálního obtěžování naruby, zasazeného do prostředí korporace, kde každý chce být nahoře a minimálně jednu naprosto kultovní scénu. Nejen díky ní stojí za to tuhle polozapomenutou perlu z roku 1994 vidět (v originálním znění a s dobrými titulky).

Hodnocení: 5/5


Disclosure (1994) - Skandální odhalení
Martin Vinš 5 of 5