sobota 24. června 2017

Sting v Praze na Výstavišti pálil hit za hitem

Sting v Praze 23. června 2017 - zdroj: ireport.cz

Když se pořadatelům Pražského Metronom Festivalu podařilo jako headlinera ulovit britského zpěváka Stinga, dal se očekávat velmi slušný hudební zážitek. Realita byla ale včera večer ještě mnohem lepší.

Za prvé výborná lokalita. Pražské Výstaviště hned vedle Stromovky je příjemné místo. Open air koncerty mají vždy lepší atmosféru než například O2 arena. Festivalové publikum je vždy na headlinera natěšeno a po předchozích kapelách už náležitě "rozjeto". Navíc pořadatelům velké plus za umístění stage tak, že bylo například pohodlně vidět i v okolních zahrádkách okolo "Marolda" a tak dost lidí mohlo u piva sledovat a hlavně poslouchat Stinga "for free".

Za druhé čas. Start koncertu v půl desáté byl skvělým tahem. Sting začal hrát za plného světla. Postupný západ slunce a stmívání dodali jeho baladám ještě více romantický a poetický nádech. Bylo to okouzlující koukat se na Podbabu, Dejvice a Troju se zapadajícím sluncem, jemné osvětlení koncertu, v dáli na přistávající letadla na Ruzyni a do toho slyšet Stinga tklivě zpívat "You forget the sun in his jealous sky as we walk in fields of gold".

Za třetí samozřejmě hudba. Perfektní nazvučení celé kapely, kdy prim hrála samozřejmě Stingova basa a hlas. Žádné extra přeřvané bubny. Vše s citem, jemně. Ale když na to přišlo, třásla se celá Královská obora. A takto to u rockového koncertu chcete.

A to nejlepší, výběr skladeb. Prvek překvapení je přesně to, co mě na rockovém koncertu baví. Sting vytasil postupně každý velký hit. Někdy ho ale začal trochu jinak, trochu nezvykle. A ten moment kdy poznáte, že "joo, to je ono, ty krááso", ten se opakoval vícekrát. První nadšené ovace publika přišly s prvními tóny Englishmana v New Yorku. Sting ho hraje různě, ale tohle byla ta klasická verze a to je dobře. Koncert jel jako blázen. Žádné proslovy, žádná cingrlátka, politika. Jen hudba - one, two, three a jedeme. Sting vybíral z kapsy jeden hit The Police za druhým. Ukazoval přitom ty hlavní pilíře jeho tvorby. Sám hraje na basu a tak má kontrolu nad nejnižšími tóny skladby a drží rytmiku kapely. Do toho ale zpívá nejvyšší tóny svým ječákem. Má tak sám kontrolu i nad harmonií a kapela se ho skvěle držela. Celková sound vynikající.

Setlist byl založen většinou na starších hitech Police (Every little thing, So Lonely, Walking on the moon), které publikum vítalo s jásotem. Za vrcholy koncertu ale považuju osobně jednak v první polovině poctivou rockovou pecku Petrol Head (kdy to opravdu bušilo tak, že to museli vědět i řidiči v Blance) a poté ke konci slavnou Roxanne. Tam totiž Sting předvedl ta svá dokonalá hudební překvapení. Vysoký ječák, dokonalá basa se spojila se známým standardem Aint no Sunshine (tuším Bill Whiters), aby poté gradovala do permanentní rockové "šlapárny" v poslední části (You dont have tu put on red light). Naprostý konec pak obstarali poctivě vytleskané přídavky v podobě "nutné" Every Breath You Take (bez toho by ho asi publikum domů nepustilo) a Fragile.

Skvělý hudební zážitek plný romantiky a poetiky, ale také toho tak milovaného poctivého pár akordového rocku. Praha viděla další hudební legendu ve stále velmi dobré pěvecké formě!

Setlist Sting Praha 23.6.2017 Metronome festival (Výstaviště)


 1. (The Police song)
  Play Video
 2. Play Video
 3. (The Police song)
  Play Video
 4. Play Video
 5. Play Video
 6. (The Police song)
  Play Video
 7. Play Video
 8. Play Video
 9. Play Video
 10. (The Police song)
  Play Video
 11. (David Bowie cover)
  Play Video
 12. Play Video
 13. (The Police song)
  Play Video
 14. (The Police song)
  Play Video
 15. (The Police song)
  Play Video
 16. Play Video
 17. Přídavky:
 18. (The Police song)
  Play Video
 19. (The Police song)
  Play Video
Koncert Sting Praha červen 2017 Martin Vinš 4 of 5