pondělí 17. března 2014

Rozhovor s Jakubem Maškem o volných nohách, klientech a inspiraci

Jakub je na Twitteru : )
Před půl rokem, jsem začal pracovat sám. Teda, úplně sám ne. Jsou se mnou Jakub Mašek a Lída Zlatníková. A některé otázky ohledně podnikání, firem, jak to dělat a nedělat atd. se stále opakují, tak jsem si řekl, že s Jakubem udělám takový malý rozhovor na blog o volných nohách, klientské práci a podobně.
Je to pár měsíců co jsi opustil „teplé místo“ agentury a vydal se na vlastní cestu. Co tě nejvíce překvapilo na volné noze? V čem je největší rozdíl oproti práci ve firmě? 

Jakub: Odchod z agentury měl poměrně rychlý spád, ve společnosti se udály změny, se kterými jsem nebyl až tak spřízněn a po celou dobu mého fungování jsem se je snažil změnit. Během pár měsíců bylo rozhodnuto. Co se týče vlastní cesty, tak nemohu říci přímo, překvapilo, ale líbí se mi, že si člověk může sám organizovat svůj čas, „potřebuješ se věnovat analýze? Věnuj.“ Práce se nemusí kouskovat, odpadla i nutná byrokracie a hlavně člověk nemusí trávit čas na nekončících poradách, kdy i z malé schůzky týkající se zakázky se stane hodinové sezení, které se může vyřešit během pár minut. A toto je jeden ze dvou hlavních rozdílů oproti práci v agentuře. Nemusíte trávit x hodin denně na poradách, na kterých se i častokrát nic nevyřeší, ale spíše příjemně popovídá a výsledek nezřídka kdy je pak 0. Nedávno mi jeden přítel říkal poučku „na poradách by ten, kdo mluví, měl v ruce držet medicimbál a posluchačům by se měli vzít židle“. S tím souvisí i zásadní rozdíl (a to je to co zajímá klienta), na samotného klienta je mnohem více času, můžeš se mu skutečně věnovat a v konečném součtu dodat odpovídající výsledky. I toto byl jeden z důvodů mého rozhodnutí. Co mě ale také na volné noze příjemně překvapilo je to, že klienti jsou službám velice otevření a pokud se na úvodní schůzce domluví vše potřebné, spolupráce skutečně funguje.

Co klienti? Jak se změnil tvůj a jejich přístup? Někdo vysloveně hledá freelancery pro svůj projekt, někdo naopak vyžaduje možná zdánlivou jistotu smlouvy s agenturou. Potkal si s těmito přístupy? 

Jakub: Můj přístup se změnil částečně. A to částečně proto, protože jsem takto chtěl fungovat, jen jsem na to neměl dostatek prostoru, a to znamená, možnost se klientovi věnovat a dodat mu potřebné čili nejet podle tabulek, když vím, že to nic nepřinese. Přístup klientů je pak naprosto odlišný, vědí, že se jim někdo věnuje, že pro ně má pochopení a z toho pak zákonitě sklízí ovoce. Nedochází tak k častému nedorozumění. Je to tak, že menší a střední firmy vyhledávají spíše freelancery a to proto, protože vědí, že se jim někdo bude věnovat, u větších firem převládá jistota agentury, ano i s těmito přístupy jsem se setkal.

Mně osobně strašně prospělo znovu začít s klienty úplně od začátku. Začal jsem plnit weby na Wordpressu, řešit problémy s hostingem a podobně. Byla to pro mě obrovská změna oproti nekonečným meetingům a schůzkám, co nikam nevedly. Z čeho se skládá tvůj pracovní den? Jak moc se změnil?

Jakub: Změnil se opravdu radikálně, už v první odpovědi padla informace o nekonečných poradách, které ve výsledku ubírají čas právě na zakázce. Když potřebuju dělat analýzu, dělám ji, netlačí mě čas, můžu si vše v klidu promyslet. Dělám i spoustu věcí jako je plnění webů nebo čistě programátorské práce, které jsem dříve nedělal. Další den pak věnuji např. schůzkám s klienty, práce na našem webu atp.

Můžeš za ty roky už trochu srovnávat, po čem klienti skutečně touží. Jak se díváš na ty zakázky s garancí dopředu (ať už v SEO nebo i jinde)? Je to skutečně to hlavní, co klienti vyžadují?

Jakub: To je dobrá otázka, ono totiž je SEO a „SEO“. Pokud klient nemá tušení, o co jde, samozřejmě vyslyší na garance a to je pro něj priorita, protože neví, co to obnáší a co to znamená. Typický příklad „garance první strany“ přijde k němu agentura nebo rádoby SEO expert a klienta ukecá, protože on nikdy o SEO neslyšel, anebo slyšel, ale nepochytil. Tím pádem na garanci slyší a chce ji. Jenže SEO není o garanci na nějaká klíčová slova, cílem SEO je aby byl web dohledatelný na co největší počet klíčových slov, a rovněž o tom, aby byla známá značka. Závěrem tedy je, že klient, který SEO skutečně chce, garance nevyžaduje

Co ti vadí na „freelancerování“? V čem jsou největší nevýhody?

Jakub: „Nevýhoda“ freelancera je ta, že nemá za sebou agenturu. Nedaří se? Nevyděláš si. Ve firmě jako zaměstnanec přeci jen víš, s čím přibližně odejdeš.

Nikdo nemůže rozumět všemu, ale setkal ses někdy s požadavkem, abys všechny části zakázky dělal ty sám osobně (PPC, SEO, komunikaci na soc. sítích?) Co si o tomto myslíš?

Jakub: Ano s tímto jsem se už setkal, takové požadavky jsou ovšem nikoliv od samotných klientů, ale v případě spolupráce s nějakou agenturou, protože agentura chce jednoho člověka, jednoho „klikače“. A i toto jsem realizoval, nicméně nemyslím si, že je to efektivní, protože např. PPC specialista udělá svoji práci na PPC kampani lépe než SEO specialista, jde ale hodně o účel kampaně a obor, je to spíše individuální. Spolupracuji ovšem s odborníky, se kterými se vzájemně výborně doplňujeme.

Jaké firmy na trhu internetového marketingu sleduješ a zajímá jí tě?

Jakub: Mezi hlavní firmy, které sleduji, bych zařadil Acomware, Dobrý web, H1 a Medio Interactive. Sleduji také, jak si povede Markeťákov a fandím jim.

Kdo je pro tebe inspirací v „českém SEO“? 

Jakub:  Marek Prokop. Překvapení? Teď nevím, ale při mých začátcích někdy před 7,8 lety určitě byl.

Největší přidaná hodnota tebe jako SEO konzultanta pro klienta je? 

Jakub: Snažím se klienta vyslechnout a věnovat se mu skutečně individuálně. Ke všemu se snažím přistupovat lidsky a na všem se chci domluvit, jen tak podle mě lze dosáhnout výsledků a spokojenosti na obou stranách.

A jaké zkušenosti máte s volnou nohou kontra agentura/firma vy?