úterý 7. ledna 2014

Co čeká české firmy na sociálních sítích v roce 2014?

Tak nám ten Facebook trochu rozbili, paní Müllerová. Máme tu nový rok 2014 a dosah příspěvků se omezil. "Musíme" platit, aby naše příspěvky někdo viděl. Do toho všeho jen Facebook asi nestačí. Je tu ještě ten Instagram, Pinterest nebo Twitter a nejhorší je, že ty SEO blázni ze Search Engine Landu pořád "teoretizují" o tom, že sociální sítě nějak ovlivňují výsledky na Googlu. No, snad ještě nebudu muset řešit to tzv. SEO. : )

Ale jak je to doopravdy? Skutečně je dosah příspěvků na Facebooku uměle drasticky omezen? Jaké signály ze soc. sítí budou v novém roce pro vyhledávače čím dál důležitější? Budou čeští marketéři ve větší míře využívat i jiné sociální sítě než Facebook? A jaký obsah (pokud pochopí, že je to o něm) budou české firmy generovat? Zeptal jsme se na tyto otázky čtyř osobností (Daniel Dočekal - publicista, Ondřej Duffek - PRista, Roman Thum - konzultant a Jana Dvořáková - marketér), jejichž názorů na social media marketing si vážím a rozhodl jsem se s vámi podělit o jejich zajímavé odpovědi a předpovědi co čeká české firmy v roce 2014 na sociálních sítích. Budu rád, pokud odpovědi doplníte v diskusi pod článkem.


1) Jaký dopad bude mít pro marketing na soc. sítích v příštím roce pro české firmy, umělé snížení dosahu neplacených příspěvků na Facebooku? Jakým způsobem by na toto měly firmy reagovat? 

Jana Dvořáková:  Podle mě bude hodně záležet na kvalitě samotných postů, pryč jsou doby "koťátek a pejsánků! Firmy by měly (a nejen na FB) přestat pouze mluvit o zkvalitnění svých příspěvků, ale uvést to i do praxe, sledovat jak se jednotlivé příspěvky chovají, vyhodnocovat je kontinuálně atd. Těch, co to již dělají, je totiž podle mě stále velmi málo.

Dan Dočekal:  Dle mého velmi nízký, Facebook je aktivně a úspěšně využívaný stále minimem českých firem a nutnost platit je tu už minimálně od září 2012, kdy začal Facebook s první vlnou výrazných omezení.

Ondra Duffek: Umělé snižování dosahu neplacených příspěvků je v podstatě trendem poslední doby. Často se setkávám s tím, že klienti nechápou, proč jejich příspěvky nevidí všichni jejich fanoušci a to nelze vysvětlit jinak, než že Facebook je jednoduše obchodní model, který má za úkol vydělávat a toto je způsob, jakým vydělává velmi dobře. Do určité doby to stránkám na Facebooku šlo samo, ale nyní firmy zjišťují, že pokud chtějí být na Facebooku vidět, musí za to jednoduše zaplatit. Firmy by dle mého měly (a některé už to tak dělají) začít Facebook a investici do reklamy na něm brát jako část svého marketingového mixu s plnohodnotným budgetem na celý rok.

Roman Thum:  Facebook pro firmy v roce 2014 vidím velmi pozitivně. Facebook vlastně udělal dobře s omezením příspěvků na Facebooku.  Vnímám to jako velký prostor pro kvalitu příspěvků a také to, že je to zcela logický krok. Facebook je stále sociální platforma a tak by měla sloužit firmám jako marketingový nástroj. Není to o tom si někde nakoupit fanoušky mimo reklamní prostor FB a "cpát" do nich reklamu pomocí příspěvků. Firmy by to měly brát opravdu jako nástroj a já sám musím ze své zkušenosti podotknout, že ten dosah u stránek, které spravuji je vynikající. V průměru je ten pokles o cca 5%, což přikláním konci období a také Vánočním svátkům, které proběhly. Spousty lidí bylo pryč. Je to ale také tím, že firmy mají opravdu kvalitní základnu fanoušků, které nejsou nasbírány pomocí lajkovacích soutěží anebo nějakých "kradených" fotek z internetu. Ty lidé se opravdu přidali, protože o značku mají zájem. I tak byly nastaveny všechny reklamní kampaně. A vyplatilo se. Když to vezmu statisticky, tak organický dosah jednoho příspěvku je téměř 50 % z počtu fanoušků, což považuji za velký úspěch. Je to ale obrovské úsilí, které člověk a kvalitní správce stránky musí vynaložit a hlavně nedělat na Facebooku hlouposti. Žádný nástroj, ani Sklik, seznam.cz nebo Adwords není úplně zadarmo. To samé platí v případě Facebooku. Nyní bez investic lze dosáhnout vysokého organic reach, ale musí se s tím neustále dobře a efektivně pracovat. Firmy by se podle toho měly zachovat. Měly by brát v potaz to, že "vydělávat" na Facebooku prostě zadarmo nepůjde a ty investice jsou naprosto normální. Ty firmy, které mají nasbírané fanoušky pomocí "lajkovacích nesmyslů" anebo dotažené nějakými soutěžemi, či nakoupenými fanoušky za 0,25 nebo 0,75, by měly stránku zrušit anebo zapracovat na tom, aby měli tu kvalitní základnu fanoušků. I kdyby na tyto fanoušky cílili reklamu, což je nejlepší možná volba - cílit reklamu na lidi, kteří jsou s firmou už spojeni, tak jim to stejně nikdy nic nepřinese. Primárně se totiž přidali k jejich stránce za úplně jiným účelem. Mohl bych uvést spousty firem, kteří mají takové fanoušky a ten dosah a počet lidí, kteří jsou zapojeni a reagují je o desítky procent nižší než u stránek, kde jsou fanoušci opravdu kvalitní a loajální.

2) Vzhledem k tomu, že Google se bude čím dál více snažit poskytovat místo výsledků vyhledávání rovnou odpovědi, myslíte si, že v příštím roce budou pro vyhledávače stále důležitější signály ze soc. sítí? Pokud ano, tak jaké? 

Jana Dvořáková: Řekla bych, že ano, zvlášť, co se týče G+ .. ale zas tak velký znalec vyhledávacích algoritmů nejsem.

Dan Dočekal: Nevidím souvislost mezi zobrazováním "odpovědí" v SERPu a sociálními sítěmi. Prosím nezapomínejme, že Google už před mnoha lety ztratil přístup k firehoose do Twitteru (nedokázali se dohodnout na placení) a Facebook ho ke svým datům také nepouští.

Ondra Duffek: Ano, myslím si, že toto například dokazuje prioratizace výsledků z Google+ ve vyhledávání Google. Jelikož vyhledávače stále více upřednostňují autorský obsah, který spontánně vzniká dle mého nejvíce právě na sociálních sítích (do kterých se svým způsobem dají zařadit i blogy), myslím si, že výsledky ze sociálních sítí budou pro vyhledávače důležité úměrně jejich síle.

Roman Thum: Google považuji za strategického partnera všech firem. Jsou to otevřené dveře a dle mého názoru se spousty firem příští rok přidá raději na G+ než na Facebook. Dle mého názoru by firmy měly dobře pracovat i s touto sociální platformou, protože je tam obrovský potenciál a to hlavně díky tzv. SEO. Důvodem je také to, že to zatím není tak omezené, jako na Facebooku a určitě si své fanoušky každá firma i na G+ najde. I když to nikdo veřejně neřekne, tak si myslím, že i ve výsledku vyhledávání to bude hrát obrovskou roli. Jde přeci o další službu Google a čím lépe se využije, tím lépe pro firmu.

3) Myslíte si, že čeští marketéři začnou v příštím roce více využívat ve svých plánech pro komunikaci i jiné soc. sítě než Facebook? Očekáváte boom Instagramu, Pinterestu nebo Snapchatu?

Jana Dvořáková: Čekala bych, že by mohl hrát větší roli například Vine. Oblíbenost Pinterestu je podle mě stále malá a odhadovala bych, že v tomhle směru se velký boom nechystá. I přesto, že zahraniční analýzy a zkušenosti vykreslují, jak úžasný efekt pro firmy má, nebo může mít. A Instagram? Ten je podle mě pro české marketéry malou - i když sexy - neznámou. Navíc počet CZ uživatelů stále není dle mě nijak extra zajímavý.

Dan Dočekal: Snapchatu těžko, to by ho museli radikálně přestavět. Osobně bych velmi rád viděl růst Twitteru, Pinterestu i Instagramu, ale v Česku stále jsme ve fázi nepochopení Facebooku a velkých obav z čehokoliv nového. Jako vždy bude platit, že pokud se někdo dokáže přidat na samém počátku, bude mít později zvýhodněnou pozici.

Ondra Duffek: Obecně se v ČR poměrně hodně rozšiřuje využití Twitteru. To brzy pochopili např. mobilní operátoři, kteří zde komunikují se svými více technicky zdatnými klienty, a myslím, že to dělají dobře. Kromě Twitteru je stále více Čechů např. na Instagramu a bylo by bláhové myslet si, že si toho někdo z marketérů nevšimne a nevymyslí kampaň na míru právě uživatelům Instagramu. Pinterest dle mého už pár snah na marketingové využití v ČR zažil, ale žádného velkého úspěchů se (snad kromě Almara Shop, který je na Pinterestu nesmírně populární díky svému autorskému obsahu) nedočkal.

Roman Thum: Já si myslím, že spousty firem si neuvědomují důležitost i jiných sociálních médií anebo tam ještě nikdo nebyl, aby jim to dobře vysvětlil, k čemu to je :-). Tak, jako v marketingu platí osvědčený "mediální mix", je dobré i být na jiných sociálních platformách. Je pravda, že to není pro každou firmu, nicméně proč také nekomunikovat i jinde. Každé sociální medium má své a strašně záleží na strategii, kterou jít. Je to určitý druh PR firmy a myslím si, že se tím rozhodně nic nepokazí, aby firma byla na Twitteru, Instagramu anebo Pinterestu. Poslední půl rok jsem se hodně zaměřil na Instagram a musím konstatovat, že tam je ten prostor ještě větší, než třeba jinde. Je tam vynikající propojení s jinými kanály, nicméně má to nevýhodu. Je ještě spousty lidí, kteří instagram nemá. V zahraničí je to daleko více uživatelů.  Jediná škoda je, že třeba bannery anebo nafocené zboží z e-shopu, instagram obrázek hrozně deformuje. Víme, že pokud něco vyfotíte mobilem a nahráváte to na Instagram, fotky se dají perfektně upravit. V případě ale stažených obrázků z webu tomu tak není a obrázek se deformuje, což je trochu škoda.  Dá se s tím sice pracovat, ale jde o to, to zkoušet. Co se týká Pinterestu, tak vidím docela dobrý prostor právě pro bannery. Čili grafiku reklam, billboardů anebo akcí. Do budoucna to bude dobré v tom, co vlastně firma všechno měla za akce a je to takový dobrý archiv. Tam ten prostor vidím dobrý hlavně pro e-shopy.

4) Jaký typ obsahu na soc. sítích bude podle Vás v nadcházejícím roce dominovat ve firemních marketingových strategiích? 

Jana Dvořáková: Tipovala bych výraznější podíl videa, dlouhodobě populární infografiky i nějaké pokusy o její animaci. Jako stálici bych ale viděla fotografie s kvalitním copywritingem.

Dan Dočekal: V klasických firmách? Buď nudný a otravný firemně marketingový obsah neschopný oslovit fanoušky nebo obvyklé zoufalé snahy krást vtipné obrázky  na všech stranách a rvát je tam jenom proto, aby bylo více palců nahoru. Sociální sítě jsou založené na tvorbě vlastního obsahu a to je ve firemních rozpočtech to nejméně chtěné.

Ondra Duffek: Dle mého budou firmy nuceny používat stále častěji svůj vlastní vizuální obsah, což nebylo v posledních letech úplně pravidlem, ale fanoušci na sociálních sítích už jsou "zmlsaní" a nespokojí se s každým obrázkem staženým z Internetu. Dominovat tedy budou infografiky či ucelené grafické strategie ušité na míru přímo fanouškům dané firmy. Obecně tedy myslím, že hlavním obsahem bude obraz (který už teď podle statistiky na Facebooku funguje na fanoušky stránek nejlépe).

Roman Thum: Stále vidím to samé pro příští rok. Čili bude stále převládat to, že musíte dát na sociálních médií ten obsah, o který budou fanoušci stát. To je to samé, jako u eshopu a zboží. I na e-shopu anebo obchodu musíte vědět, co vaši zákazníci chtějí. To je to samé, jako na Facebooku anebo jiných sociálních médií. Je potřeba znát svoje fanoušky a vědět, co chtějí. Svým způsobem si fanoušky také vychováváte, pokud máte tedy ty kvalitní. Ze své zkušenosti potvrdím to, že vím přesně, co lidé na Facebooku u každé stránky chtějí, protože s nimi pracuji dlouhodobě a hlavně denně neustále každý den. Také je důležité lehce experimentovat :-) S čím by měli firmy s obsahem skončit, jsou "čórnuté" fotky z Google a začít tvořit svůj obsah. Svoje fotky, svoje nápady a ne krást nápady ostatních. Za prvé si myslím, že to je ostuda a zadruhé to na Facebook u firmy nepatří. Hlavně, je to hrozně jednoduché. Vím, že spousty stránkám spravují Facebook "social manageři" a jsou taky jen lidi, nicméně ta kreativa a nápady, to je to, s čím musejí přijít.
Lidi, kteří toho mají na správu hodně, už tu práci berou strašně strojově. Prostě jen aby tam něco bylo, ale to není umění. Umění je využít social media naplno a tak, jak to nevyužívají ostatní. Za umění považuji to, že i já jsem součástí dané firmy, kterou spravuji a využívám toho u každé firmy naplno. Jakmile někdo začne brát tuhle práci jako stroj, čili už má naplánované statusy na měsíc dopředu, občas mrkne na komentáře, je to konečná. Zveřejněním statusu, může začít neuvěřitelný příběh, stejně jako obyčejným pozdravem "AHOJ". Je potřeba se tomu věnovat.

 

Kdo je Daniel Dočekal?

Dle Lupy Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat. Podle Linkedinu pilný dělník českých sociálních sítí, jenž ví o Facebooku, Googlu Plus a Twitteru víc než kdokoliv v této zemi.

 

 

 

 

 

Kdo je Ondřej Duffek?

Ondřej Duffek - bio foto
PR člověk a social guy pracující v Rubikonu. Podle Twitteru taky zkušební jezdec stáje popečeníčko.cz, běžec, kuchař, gurmán a zarytý Applista.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kdo je Roman Thum?

Roman Thum
Social media marketingový blázen, který žije firemní komunikací na Facebooku. Taky má svůj blog.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kdo je Jana Dvořáková?

Jana Dvořáková
Podle Twitteru je @dzanyna #online #marketing #socialmedia addict - Passionate about #crossfit - Marketing&PR for KetoDiet CZ/SK.