pátek 27. září 2013

SEO je mrtvé? Nenávidí Google i Seznam SEO? 

Praha 27. září 2013 - "SEO" (v uvozovkách) je mrtvé, zaznělo dnes na pracovním setkání novinářů a společnosti Effectix.com. Na jednu stranu módní heslo, na druhou stranu realita. Pokud ale uvozovky odstraníte a řeknete, že se SEO mění, tak dojdete k podstatě.

Vyhledávače jsou stále vstupní branou Internetu. Při 44% podílu na příchodech na weby (N=1624, rok 2012) určitě nelze SEO odsoudit, ani na něj zapomenout. Přímé, drahé, návštěvy 20 %, odkazující stránky 19 % a kampaně s 17 % sice dokáže dohromady SEO překonat, ale jsou nákladnější i pracnější. V roce 2012 v České republice vítězil Google, 53 % příchodů na web a 37 % přicházelo přes Seznam.cz (v rámci přirozeného vyhledávání a na stejném vzorku jako v předchozím odstavci). A není překvapující, že bylo důležitější "optimalizovat" weby právě pro Google. A zápasit s proměnlivostí algoritmů Seznamu.

 

Co firmy očekávají od SEO? 

Firmy chtějí od optimalizace vyhledávače hlavně přínos v podobě objednávek, obchodů či konverzí. A pokud nejde o tento zásadní požadavek, tak najdete některé další, které jsou méně praktické (a o to více problematické) a hlavně, můžeme je často směle řadit mezi klasické SEO mýty.
 • První místo na Googlu a Seznamu (mimochodem jeden z největších mýtů v SEO)
 • Opravu webových stránek
 • Vysoké navýšení návštěvnosti
 • Úsporu nákladů na PPC kampaně (opět jeden z, doslova, fatálních mýtů)
 • Že nebude potřeba se o nic starat 
 • Že bude web mít 100 % v různých "automatizovaných testech“ (často známé pod názvem test SEO Servisu)

Co vyhledávač hledá na webu? 

Obsah! "Vyhledávač hledá na webu obsah. Nic jiného ho nezajímá. Rozhoduje o čem se tam píše, jak je to zajímavé pro lidi, jak je to zajímavé vzhledem k dalším webům," říká Martin Vinš. "Nejlepší obsah pro SEO, podle mého, je novinářský článek. Ten kdo umí napsat dobrý článek, který někoho zajímá, ten zajímá i vyhledávače," dodává.

Na první stránce je ten, kdo si zaslouží, nikoliv ten, kdo si to zaplatí, by mělo samozřejmě platit ve všech případech. A lze říci, že Google se v posledních měsících začal opravdu hodně snažit, aby to platilo co nejvíce. Stačí se podívat na sérií aktualizací algoritmů v podobě "tučňáků" a "pand" (Penguin a Panda bylo kódové označení pro jednotlivé aktualizace). "Firmy nechtějí psát obsah, nemají na to čas," říká Martin Vinš. "Předají to agenturám, ale ty na to zpravidla nemají lidi. Přitom ten kdo dokáže vytvářet zajímavý obsah si dokáže získat vyhledávače, a také lidi, kteří přes ně budou chodit," dodává.

Paradoxně snaha o tvorbu obsahu vedla k přesnému opaku, v řadě případů k automaticky generovanému textu, který hlavně obsahoval potřebná klíčová slova, ale pro lidi byl v praxi nepoužitelný. Na což, samozřejmě, musely zareagovat vyhledávače. Google v tomto ohledu byl jedním z těch, který proti "seo spamu" dokáže aktivně bojovat.

Cíle a formy SEO 

Cíl? Navyšování návštěvnosti, nepřímé ovlivnění konverze, objednávek, registraci, získávání leadů a známosti značky i produktů a služeb. A vedle známosti značky i možnost ovlivnění online reputace a pohledu na produkty, služby i celé firmy. Kudy na to? Dohledatelnost v podobě předních pozic na klíčová slova, která reflektují obsah webu. K návštěvnosti se prostě nedostanete, pokud nebudete dohledatelní na množství klíčových slov a výrazů.

Podstata? "Obsah je král, web je o obsahu a lidé chtějí kvalitní obsah. A co chtějí lidé, chtějí i vyhledavače," říká Martin Vinš. A navíc dodává, že "toto platí od počátku věků a nic se nemění!" Pak přišla Panda a Penguin "V minulosti stačilo si sehnat pár zpětných odkazů, na titulní stránku narvat pár klíčových slov a byli jste na předních pozicích," říká MartinVinš. „Penguin je mnohem sofistikovanější a zlejší. Dle mého pohledu, nejdokonalejší technologie současnosti, tím že se zaměřuje nejenom na přímý obsah, ale tako na odkazový profil, tedy kam a odkud je odkazováno," upozorňuje Martin Vinš.

Panda a Penguin postihli velké množství webů, které v SEO "podváděly" a zkoušely různé triky. Postižení v podobě ztráty pozic na obecná klíčová slova a výrazné snížení návštěvnosti navíc může být problém na hodně dlouho. Obě vlny aktualizací u Google postihly i v České republice množství webů. Z analýz se navíc ukazuje, že den po nasazení aktualizace, byly propady v pozicích běžně i přes 30 % a výsledný propad návštěvnost mezi 20 a 30 procenty.

Kdo tedy vlastně nenávidí SEO? 

Vyhledávače (a vyhledávající) nenávidí "SEO" ve smyslu aktivity, která má za cíl dostat libovolný web na libovolnou frázi na přední strany výsledků bez spolupráce majitele webu a to "levnými" prostředky, nemajícími přidanou hodnotu pro uživateli. Není příliš divu, že vyhledávače právě „toto“ SEO nenávidí. Hledajícím návštěvníkům potřebují poskytovat správné a relevantní výsledky.

Jak dělat SEO? Ať žije SEO! 

"Nemá cenu dělat žádné podvody," říká Martin Vinš. jako základní bod k tomu, jak dělat (správně) SEO. "A uvědomit si, že vyhledávače chtějí to, co jejich uživatelé." dodává. Hodit se k tomu může například SEO desatero, které společnost Effectix.com vydala nedávno v podobě infografiky.
 1. Budujte na svém webu zajímavý a hodnotný obsah, významný predevším pro návštěvníky.
 2. Duplicita se trestá a je dobré se odlišit "za každou cenu", ocení to jak návštěvnící, tak i roboti. 
 3. Věnujte pozornost volbě klíčových slov. 
 4. Pamatujte na atraktivní obsah, kdy jedním jsou například a právě Infografiky. Ty se líbí vyhledávačům a líbí se i lidem. 
 5. Neignorujte sociální sítě, pomáhají budovat image, posilují značku a vyhledávače vyhodnocují signály ze sociálních sítí. 
 6. Dodržujte pravidla. Pokyny pro správce webů od Google, tipy od Seznamu čeho byste se měli vyvarovat. A správně se rozhodujte co je "zákazáno" a co je "nedoporučeno". Nezapomeňte si ověřit, jestli těmto pravidlům rozumí i společnost, kterou jste si vybrali pro SEO. 
 7. Budujte odkazový profil, tak aby měl "přirozeně vyrovnaný poměr počtu zpětných okazů a odkazujících domén". V minulosti tolik oblíbené site-wide odkazy nefungují. 
 8. Pamatujte na správné používání klíčových slov, zejména v tzv. "anchor textech". Podstatné jsou long-tailové fráze, brandové výraz a, překvapivě, i "call-to-action" 
 9. Nepodceňujte vliv PR aktivit (akce, aktivity, veletrhy, přednášky, prezentace, semináře) a SEO, hlavně na zásadní pravidlo "uvěřejňujte o sobě maximum informací". 
 10. Nezapomínejte na sdílení dokumentů z firmy, prezentace, případové studie, e-knihy, návody, tipy, triky.