sobota 13. července 2013

Dnes je to 28 let od LIVE AID - svět nezachráníme, ale stojí za to začít.

Je to už 28 let, kdy se udála jedna z nejslavnějších událostí populární hudby. LIVE AID - Megakoncert probíhající paralelně v Londýně a Philadelphii, přenášený satelity do celého světa ukázal legendární hudební ikony v plné formě. Byli tady na začátku Status Quo se svým "Rockin All Over the World", kamarádka pana prezidenta Havla Joan Baez, Elvis Costello, Black Sabbath, Phil Collins (který zazpíval jak ve Wembley, tak díky přesunu Concordem i ve Philadelphii - celkem příznačně "In the air tonight", Sting, Mark Knopfler (v době největší slávy vystřihl Sultans of Swing tak, že zboural půl Londýna), Elton John (kdy ještě uměl zpívat a neopomněl "dát" zásadní duet popu "Dont go breaking my heart" s Kiki Dee), David Bowie, Queen (jejich 25 minutová show je dodnes považována za jedno z nejsilnějších živých vystoupení vůbec), The Who a v Londýně nakonec i "Beatles" v podobě Paula McCartneyho. Ve "Phily" byli mimo jiné Eric Clapton, Mick Jagger s Tinou Turner. Zbytek Stones (Keith Richards a Ronnie Wood) pak na konci zahrál s Bobem Dylanem (nutno podotknout, že všichni 3 asi dost popili než šli na scénu).

Myšlenka a hlavní záměr koncertu (pomoci hladomerem postižené Etiopii) a jeho organizátora Boba Geldofa, který byl později povýšen do šlechtického stavu, se povedla. Koncert zaznamenal obrovský zájem celého světa a nakonec přes v přímém přenosu po urgencích samotného Geldofa ("Pořád nemáme dost peněz, takže teď hned zvedněte telefon a pošlete nám sakra ty zasraný prachy") pomohl vybrat dostatečně velkou sumu na pomoc Africe.

Po 28ti letech je i nyní hlavní idea dostatečně aktuální. Téměř každý můžeme i malou částkou pomoci těm, kdo to potřebují. Svět tím nezachráníme, ale pořád sakra stojí za to aspoň to zkusit a hlavně s tím začít!

Pro inspiraci, podívejte třeba sem http://1000statecnych.cz/

Legendární vystoupení Queen na LIVE AID


Bob Geldof a jeho nejslavnější moment na LIVE AID (čas 3:23)