středa 19. června 2013

Recept na štěstí: Žijme v přítomném okamžiku

Kromě SEO, PLA, Youtube, Kloutu existují i jiné věci v životě o kterých rád přemýšlím, řeším a někdy i píšu. Mám rád filosofii a sociologii. Často se rád bavím o štěstí v životě a vztazích. Ale už dlouho, dlouho jsem nic nenapsal. To, co mě přimělo něco sdělit světu teď a tady je Tomáš Klus. Do doby před pár dny jsem ho téměř neznal a jeho tvorba se ke mně v podstatě nedostala. Shodou okolností jsem v autě nedávno slyšel jeho písničku Nina. Vzhledem k mému rozpoložení v tu chvíli, mě zaujala a začal jsem vnímat především text. A sakra, tenhle člověk umí napsat text, který se mě nějak dotýká. Text Niny prostě musí oslovit každou duši, aspoň z dálky romantickou nebo hloubavou.

Před chvílí jsem dokoukal na TV Pohoda (která ani nevím, že existuje) rozhovor právě s Tomášem. Mluvil hodně zaníceně o životě, o štěstí, o přítomnosti atd. Měl v sobě strašně silnou energii a v podstatě jsem s ním souhlasil v každé větě. Jeho slova nebo názory jasně ovlivňuje kniha Čtyři dohody od Miguela Ruize, kterou mám osobně za jednu ze zásadních pro osobní rozvoj člověka. Miguelovi, Tomášovi a moje (a mnohých, mnohých jiných) názory bych zformuloval jednoduše takto:
  • Žijte v přítomném okamžiku. Minulost tu není a budoucnost se ještě nestala. 
  • Neobhajujte se (před nikým kromě sebe). Pokud vám někdo závidí nebo má s vámi jakýkoliv problém, je to jeho problém, nikoliv váš.
  • Nebojte se co bylo a co bude. Žijte znovu v přítomném okamžiku. Nic jiného nemáte. Užijte si ho tak jak to jen lze. Nebojte se co bude zítra v práci, nebojte se, že na něco nemáte, nebojete se, že vás už nemá ráda/rád. Nebojte se sami sebe.
  • Odpouštějte. Odpusťte všem ke kterým cítíte jakoukoliv křivdu. Udělejte to co možná nejrychleji a udělejte to opravdu. Ať vám udělali cokoliv a ublížili jakkoliv, přejte jim všechno dobré. Děláte to kvůli sobě, nikoliv kvůli druhým. Odpustíte jim a přestanete se sami trápit.
  • Mějte rádi. Mějte lidi rádi. Začněte u sebe. Mějte sami sebe rádi, zbožnujte se. Budťe na ostatní hodní, pozorní, milý, milujte je a respektujte jejich tužby a potřeby. Uvidíte, že se vám to vrátí.
  • Přesťante se bát a klást si zbytečné předsudky, domněnky a překážky proč něco nešlo, nejde, nepůjde.
  • Přestaňte s tím věčným "nestíhám, nemůžu, mám toho ještě hodně do práce, nevím, jak to zvládnu, bojím se co s námi bude".
  • Neberte si NIKDY nic osobně. Pokud vás někdo nesnáší, je to jeho záležitost, kterou si musí vyřešit on sám. Pokud vás někdo nechce mít rád, není to o vás. Neříkejte si, že jste špatní, že jste selhali nebo, že jste vztah zkazili. Je to vždy záležitost toho druhého. On má nějaký problém, který si musí vyřešit.
  • Užijte si život teď a tady. Nic jiného vás štastným neučiní.
 Tomáši, díky za přísun pozitivní energie : ). Martin.