čtvrtek 20. června 2013

Jak Eric Clapton rozsvítil mě a Prahu

Pokud na začátku týdne vypadl v polovině Prahy proud, stačilo si počkat do středy 19. června než přijede Eric Clapton a Prahu "rozsvítí".

Téměř 70ti letý rockový hrdina, jeden z nejslavnějších kytaristů všech dob s přezdívkou "Slowhand" přijel do Prahy v rámci svého Evropského turné oslavující 50 let na scéně, teprve podruhé. Proto mě nepřekvapilo, že na rozdíl od nedávného koncertu Marka Knopflera, byla už hodinu před koncertem O2 arena pěkně našlapaná. Před oficiálním začátkem v 8 hodin už bylo volných míst na prstech obou ruk a plný dům očekával příchod mistra. Na toho jsme si ale museli ještě počkat. Předkapelou byla totiž sestava známého Ericova bývalého kytaristy se zajímavým jménem Andy Fariweather Low. Ten si roli předskokana viditelně užíval a v pozici showmena se cítil jako doma. Svižným tempem a velmi poctivě zahrál asi 8 písniček, převážně bluesovky a klasické standardy - rocknrolly, ale mimojiné například i Apache od Shadows nebo známou z éery hippies If Paradise is Half as Nice od Amen Corner.

Sám Clapton se s kapelou na jevišti objevil až okolo čtvrt na deset, ale nikomu z nás to nevadilo. Stačilo, aby začal první riff a bylo vymalováno. Pokud měla předkapela perfektní zvuk, tohle bylo asi tak o 5 tříd někde jinde. Playlist večera načal pozdrav Hello Old Friend a poté hned první hit My Father Eyes, který zahrál Eric v lehce reggae stylu. Osobně mi to tolik nesedlo jako originál, ale je to zajímavá úprava a Clapton je personou, která si může dovolit své i největší hity na koncertech upravovat dle své libosti.

Po prvních dvou kusech, přišla poprvé na řadu "konečně" černá eletrická kytara Fender Stratocaster díky ní se Clapton hodně proslavil. Pecka Tell the Truth od Claptonovi kapely Derek and the Dominos ze 70. let odpálila večer jako dynamit a od té doby už nebylo pochyb, že se člověk kouká na první ligu se vším všudy. Poprvé se také Clapton ujal kytarových sól. Ten rozdíl mezi ním a doprovodným kytaristou byl asi jako mezi Ferrari a lepším Saabem.

Následoval set bluesovek ve kterých si Eric už hodně dlouho libuje a jejich poloha mu vyhovuje i hlasově. Svižné tempo ještě akcelerovala vypalovačka "Got to Get Better in a Little While" díky které se výrazně ukázali světla a efekty. Určitě první vrchol večera.

Zhruba v polovině večera se koncert dramaturgicky změnil na akustický set. Sedící Eric bez eletrické kytary, bez efektů a jeho pomalejší, vážnější věci. V těchto momentech se naplno projevil hluboký cit, který Clapton do svých písní dává a jak moc je silný držet plnou arénu v napětí a souznění, a to hlavně v romantické baladě Wonderful Tonight. A i když nakonec nedošlo na ty slavné "slzy" Tears in Heaven, tak právě tato láskyplná tříakordovka zajistila mnoho tak nějak mile břečících okolo mě.

V akustickém setu Eric zahrál i svoji vůbec nejslavnější písničku, slavnou Laylu. I když je to v originále, i v akustické poloze naprostá perla, "Pražská verze" mi přišla jedna z nejslabších částí koncertu. Možná ji Eric hraje už tak trochu z povinnosti a trochu se u ní nudí. I tak samozřejmě Layla zaznamenala ohlušující potlesk na začátku i konci. Tuhle věc lidé milují a milovat budou a asi by bez ní Claptona ani nepustili z jeviště.

V poslední části už nebyl čas na experimenty a jely se jistoty, které jsou synonymem pro značku "Clapton" - Crossroads a Cocaine. O2 arena v těch chvílích řvala, duněla, všichni tancovali, tleskali, pískali. Pravý čas pro utnutí, ukončení a nechat si vytleskat přídavky. Jasně, víme, že přídavky stejně přijdou, ale tentokrát si Slowhand dal na čas a opravdu neměl obavy, že by lidé přestali tleskat.

Poslední "encore" dali vzpomenout na legendární kapelu Cream a její největší hit Sunshine of your love. Její "masáž" podtrhla basová sekce bubny, basa, která po celý večer vedle Claptonova Stratocasteru, dominovala. Na poslední (cover Joe Cockera) High Time We Went se přidal i předskokan Andy Fairweather Low a všichni pánové dost přes šedesát, si společně pořádně zablbli.

Poctivý rockový koncert jak má být skončil až po 11té hodině. Jaký dojem zanechal? Eric Clapton na to stále má. I když mu táhne na sedmý křížek a nemusí nikomu a nic dokazovat, pořád ho hraní baví a na rozdíl od třeba Knopflera, který si rád na koncertech užívá písničky někdy tak trochu pro sebe, Clapton hraje pro lidí. Nepáře se s tím a dává jím to, co chtějí. Dlouhá sóla, tklivé blues, romantické balady, rockový vypalovačky a hlavně, hraje hity, které ho proslavili. Přitom nepotřebuje téměř žádnou show a jiné podpůrné prostředky. Hraje v normálních džínách a tričku s límečkem a svých brílích. I když vypadá jako nenápadný hodný táta / děda, na zážitku z jeho muziky to ničemu neubírá. Vedle sebe má dokonalou doprovodnou kapelu, která hlavně na ose bubny - basa opravdu "tvrdí muziku". A co je obdivuhodné, i v tomto věku si Clapton udržel svůj charakteristický vokál.

Praha i já si může odškrtnout další návštěvu hvězdu světového formátu, která pořád má co říct, umí nadchnout a hraní a koncerty si dokonale užívá což přenáší na své publikum. A já mám radost, že jsem toho červnového, tropického večera mohl být přitom a viděl i slyšel jak pan Eric Clapton rozsvítil Prahu.

Díky : ).

Setlist: Eric Clapton, O2 arena Praha - 19.6.2013

  1. Hello Old Friend
  2. My Father's Eyes
  3. Tell the Truth
   (Derek and the Dominos song)
  4. Gotta Get Over
  5. My Woman Got a Black Cat Bone
   (Hop Wilson cover)
  6. Got to Get Better in a Little While
   (Derek and the Dominos song)
  7. Come Rain or Come Shine
   (Harold Arlen cover)
  8. I Shot the Sheriff
   (Bob Marley & The Wailers cover)
  9. Acoustic set
  10. Driftin' Blues
   (Johnny Moore's Three Blazers cover)
  11. Layla
   (Derek and the Dominos song)
  12. It Ain't Easy (To Love Somebody)
   (Paul Carrack cover)
  13. Nobody Knows You When You're Down And Out
  14. Wonderful Tonight

  15. Blues Power
  16. Love in Vain
   (Robert Johnson cover)
  17. Crossroads
   (Robert Johnson cover)
  18. Little Queen of Spades
   (Robert Johnson cover)
  19. Cocaine
   (J.J. Cale cover)
  20. Encore:
  21. Sunshine of Your Love
   (Cream song)
  22. High Time We Went
   (Joe Cocker cover)

   Video: Eric Clapton - Layla (Praha 19.6.2013)