sobota 11. května 2013

Malý SEO tip: Umožněte vyhledávačům užít si vaše videa

SEO je o obsahu. Říká každá moderní učebnice a odborný blog a je to pravda. Co je nebo není kvalitní obsah se mnohokráte pokoušeli a pokoušejí popsat jiní. Jedna z nejnanicovatějších rad, co můžete slyšet je "budujte si kvalitní obsah na webu". Je to pravda, ale nijak konkrétně vám to nepomůže.

Pokusím se být konkrétnější. Videoobsah je na vzestupu. Youtube je druhý největší vyhledávač na světě. Na každé konferenci o internetovém marketingu, se videoobsah mnohokráte skloňuje jako jeden z největších trendů současnosti.

Využijte proto svůj či jakýkoliv propagovaný videoobsah na vašem webu i pro SEO. Jak? Jednoduše. Vyhledávače jsou přece fulltextové. Mají ze své podstaty problém rozpoznat kontext videa. Přitom je to jednoduché. Stačí, když své video na webu krátce (klidně v bodech) popíšete. O čem zde jde a co je předmětem. V tomto popisku pak nezapomeňte i na klíčová slova (jak lidé toto video nebo jeho obsah hledají).

Ukažme si to na příkladu. Web Autoservisu Garant na Žižkově propaguje na úvodní straně svého webu edukativní videa z dílny českého Fordu. Ideální využití tohoto obsahu pro vyhledávače by mohlo být v podobě vytvoření nové stránky pouze s tímto videem. Stránka bude mít svůj unikátní titulek, popisek a hezký nadpis (název videa). Pod videem bude v krátce sepsáno co můžete na videu vidět, tedy jak se dají opravit brzdy, jak můžete sami zkontrolovat brzdy, jak brzdy fungují a z čeho se skládají, jak dlouho oprava trvá a na kolik vás oprava přijde. Na tuto stránku s videem je pak vhodné odkázat na jiných stránkách autoservisu, například na stránce s nabídkou služeb pojednávající o opravě či výměně brzd nebo brzdové kapaliny.

Pokud videoobsah tvořit na webu z jakýchkoliv důvodů nemůžete nebo nechcete, zkuste na Youtube vyhledat odborná videa z vašeho oboru v angličtině od známých hráčů vašeho segmentu. Video přeložte a publikujte na webu jako novou aktualitu (samozřejmě s uvedením odkazu na zdroj).